Атестація та сертифікація педагогічних працівників

АТЕСТАЦІЯ

Нове положення про атестацію

Положення про атестацію педагогічних працівників набрало чинності 1 вересня 2023 року.

У Положенні визначено порядок проведення атестації педагогічних працівників.

Звання, що були присвоєні раніше, залишаться дійсними.

Новопризначені педагоги отримають право подаватися на проходження атестації вже через рік.

Ті, хто викладає кілька предметів, зможуть атестуватися одночасно за кожним із них.

Для допущення до атестації з 2023 року мінімальний обсяг підвищення кваліфікації − не менше 120 год./4 кредити ЄКТС, а для педагогів закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти − не менше 150 год./5 кредитів ЄКТС.

Чітко встановлено, що успішна сертифікація «автоматично» зараховується як проходження атестації з присвоєнням наступної кваліфікаційної категорії, педагогічного звання, або підтвердженням вищої кваліфікаційної категорії, педагогічного звання. Таким чином намагаються прибрати поле для маніпуляцій, коли адміністрації шкіл відмовлялися враховувати пряму норму Закону про освіту щодо результатів сертифікації.

СЕРТИФІКАЦІЯ

Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.

Зареєструватися для проходження сертифікації в 2024 році вчителі зможуть з 15 до 30 січня 2024 року.

Міністерство освіти і науки України оприлюднило перелік категорій педагогів закладів загальної середньої освіти, які зможуть пройти сертифікацію в 2024 році, а також їхню граничну кількість.

Ознайомитися з текстом і основними положеннями Наказу МОН можна за посиланням.

Нагадаємо, що цьогоріч відбувся пілот сертифікації для вчителів математики та української мови й літератури, які викладають у 5-6 класах.

Тепер до переліку педагогів, які зможуть пройти зовнішнє оцінювання професійних компетентностей в 2024 році, додали вчителів:

• всесвітньої історії;
  • вступу до історії України;
  • історії України;
  • громадянської освіти;
  • основ правознавства;
  • курсу “Досліджуємо історію і суспільство”;
  • курсу “Історія: Україна і світ”;
  • курсу “Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти”.

Спочатку сертифікацію проведуть для 500 педагогів історичної й громадянської галузей, а також галузі “Суспільствознавство”.

Крім того, у 2024 році пройти зовнішнє оцінювання професійних компетентностей зможуть:

• до 1 500 учителів початкових класів;
  • до 1 000 вчителів математики;
  • до 1 000 вчителів української мови і літератури.

Сертифікація складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним, а саме із:

1. незалежного тестування учасників сертифікації;
  2. самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності;
  3. вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації.

Учителі, які успішно пройдуть сертифікацію, отримуватимуть доплату в розмірі 20% до посадового окладу протягом строку дії сертифіката — трьох років.