Інформація щодо надання фінансової державної підтримки за установку у домогосподарствах генеруючих установок з виготовлкення електричної енергії
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 7 червня 2024 р. № 673
ПОРЯДОК
надання фінансової державної підтримки фізичним особам, які встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії
1. Цей Порядок визначає умови, критерії та механізм надання фінансової державної підтримки фізичним особам, які встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії (далі — фізичні особи), шляхом здешевлення вартості кредитів (далі — державна підтримка).
Державна підтримка надається з метою здешевлення вартості кредитів, залучених для придбання та встановлення фотоелектричних модулів та/або вітрових електроустановок, встановленою потужністю від 1 кВт до 10 кВт, разом із гібридними інверторами, що здатні працювати як в автономному, так і в синхронному з зовнішньою мережею режимі, та установками зберігання енергії ємністю від 1 кВт ∙ год на кожен 1 кВт встановленої потужності генеруючої установки (далі — гібридна система електропостачання).
Дія цього Порядку не поширюється на встановлення генеруючих установок, призначених для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або вітру за “зеленим” тарифом.
2. Надання державної підтримки фізичним особам здійснюється Фондом розвитку підприємництва (далі — Фонд).
Покриття витрат Фонду на супроводження та забезпечення надання державної підтримки здійснюється у розмірі 0,15 відсотка суми наданої державної підтримки, яка виплачується Фонду за підсумками звітного року в наступному бюджетному періоді.
3. Державна підтримка надається через банки, які відповідають критеріям, визначеним у додатку, та підписали з Фондом договір про співробітництво за формою, затвердженою Фондом (далі — уповноважені банки).
4. Для виконання вимог цього Порядку Фонд затверджує програму державної підтримки фізичних осіб у визначених цим Порядком межах.
5. Державна підтримка надається в межах бюджетних коштів, отриманих Фондом.
6. Державна підтримка надається у вигляді повної компенсації Фондом процентних ставок за кредитами фізичних осіб (далі — компенсація відсотків).
Компенсація відсотків надається одній фізичній особі на один кредитний договір та на одну точку обліку.
7. Процентна ставка за кредитом фізичної особи становить не більше Індексу UIRD (три місяці) плюс сім процентних пунктів.
Індекс UIRD — український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, що розраховується на основі номінальних ставок ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються банками.
8. Максимальна сума кредиту, що надається фізичній особі протягом строку, визначеного пунктом 10 цього Порядку, не перевищує 480 тис. гривень на придбання та встановлення гібридної системи електропостачання.
9. Компенсація відсотків за кредитом, наданим фізичній особі, здійснюється Фондом щомісяця.
10. Максимальний строк кредитування, на який може бути надана державна підтримка фізичним особам, не перевищує п’яти років.
11. Для отримання державної підтримки відповідно до цього Порядку фізична особа повинна бути громадянином України або громадянином іншої держави, чи особою без громадянства, яка проживає на території України на законних підставах, і податковим резидентом України.
Отримувачем державної підтримки не може бути:
громадянин Російської Федерації, крім тих, що проживають на території України на законних підставах;
особа, яку визнано банкрутом або щодо якої відкрито провадження у справі про неплатоспроможність;
особа, до якої застосовано санкції відповідно до Закону України “Про санкції”;
особа, яка має судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I “Злочини проти основ національної безпеки України” Особливої частини Кримінального кодексу України.
12. Відповідність фізичної особи критеріям, визначеним пунктом 11 цього Порядку, встановлюється уповноваженим банком.
Уповноважені банки здійснюють відбір, проведення оцінки кредитоспроможності та кредитування фізичних осіб відповідно до власних правил, процедур та банківських продуктів з урахуванням вимог, визначених цим Порядком.
Умови кредитування фізичної особи з урахуванням вимог цього Порядку визначаються у кредитному договорі.
13. Кредитний договір може містити умови про сплату фізичною особою уповноваженому банку комісій за надання та/або обслуговування кредиту, а також комісій, що покривають операційні витрати уповноваженого банку з обслуговування кредиту, які сукупно за весь строк дії кредитного договору повинні становити не більше 1,5 відсотка суми наданого кредиту.
14. Наданий фізичній особі кредит не може бути забезпечений заставою майнових прав за договором банківського вкладу та/або заставою облігацій внутрішньої державної позики.
15. Державна підтримка надається Фондом з використанням рахунків умовного зберігання (ескроу), відкритих Фондом.
Фонд з метою надання державної підтримки відкриває рахунок умовного зберігання (ескроу) в уповноваженому банку.
Відкриття та обслуговування рахунків умовного зберігання (ескроу) здійснюється уповноваженими банками на безоплатній основі.
Фонд перераховує кошти на рахунок умовного зберігання (ескроу), відкритий у відповідному уповноваженому банку, в сумі, погодженій Фондом та уповноваженим банком, яка згідно з плановим (прогнозним) розрахунком уповноваженого банку необхідна для надання державної підтримки протягом піврічного періоду (далі — сума авансування). Перша сума авансування розраховується як прогнозна сума коштів, необхідних для надання державної підтримки, які уповноважений банк планує надати фізичним особам протягом піврічного періоду. Поповнення рахунка умовного зберігання (ескроу), відкритого Фондом в уповноваженому банку, здійснюється Фондом на підставі заявки уповноваженого банку на таке поповнення, переліку фізичних осіб, складеного за формою, встановленою Фондом, яким схвалено надання державної підтримки.
Заявка на поповнення рахунка умовного зберігання (ескроу) складається за формою, встановленою Фондом, та подається до Фонду в порядку, передбаченому договором про співробітництво, укладеним між Фондом та уповноваженим банком.
Фонд протягом п’яти робочих днів з дня отримання заявки на поповнення рахунка умовного зберігання (ескроу) розглядає та погоджує її на підставі наданих уповноваженим банком документів.
Фонд перераховує необхідну суму на рахунок умовного зберігання (ескроу), відкритий ним у відповідному уповноваженому банку, за умови попереднього отримання Фондом коштів з державного бюджету.
У разі коли сума авансування рахунка умовного зберігання (ескроу), відкритого Фондом в уповноваженому банку, за результатами звітного піврічного періоду використана уповноваженим банком менше ніж на 30 відсотків, Фонд має право здійснювати поповнення такого рахунка умовного зберігання (ескроу) на наступний піврічний період у меншому розмірі, ніж зазначено в заявці уповноваженого банку, або вимагати негайного перерахування уповноваженим банком коштів не наданої державної підтримки (частини суми авансування) на визначений Фондом рахунок, а уповноважений банк зобов’язаний повернути кошти державної підтримки, не надані фізичним особам, на визначений Фондом рахунок.
16. Для отримання державної підтримки фізична особа подає уповноваженому банку у паперовій або електронній формі заявку на отримання кредиту за формою, встановленою Фондом, а також:
загальну суму витрат на закупівлю та монтаж обладнання гібридної системи електропостачання (без деталізації за видами робіт, строками їх виконання тощо) відповідно до кошторису, наданого підрядником;
інші документи/інформацію відповідно до внутрішніх процедур та правил уповноваженого банку з урахуванням вимог до переліку інформації та форм документів, установлених Фондом.
17. Після придбання та встановлення гібридної системи електропостачання фізична особа подає уповноваженому банку:
протягом 14 календарних днів — копії документів, що підтверджують введення в експлуатацію гібридної системи електропостачання (копію акта виконаних робіт або аналогічного документа);
протягом 60 календарних днів — копію договору про купівлю-продаж електричної енергії із застосуванням механізму самовиробництва.
18. Уповноважений банк несе відповідальність за недостовірність поданої Фонду інформації щодо відповідності фізичної особи вимогам цього Порядку в разі, коли Фондом доведено, що уповноважений банк володів достовірною інформацією або не доклав належних зусиль для її отримання.
19. У разі порушення уповноваженим банком критеріїв, визначених у додатку, та/або застосування до нього заходів впливу органами регулювання та нагляду, та/або невиконання уповноваженим банком своїх зобов’язань за договором про співробітництво, укладеним між Фондом та уповноваженим банком, Фонд має право:
зупинити співробітництво з уповноваженим банком та виплату коштів державної підтримки через такий уповноважений банк до моменту усунення порушень;
вимагати негайного перерахування уповноваженим банком коштів не наданої державної підтримки (частини суми авансування) на визначений Фондом рахунок, а уповноважений банк зобов’язаний повернути кошти не наданої державної підтримки на визначений Фондом рахунок.
У разі віднесення уповноваженого банку до категорії проблемних надання Фондом державної підтримки фізичним особам через нього призупиняється, а уповноважений банк зобов’язаний негайно повернути (перерахувати) кошти з рахунка умовного зберігання (ескроу), відкритого Фондом, на визначений Фондом рахунок.
20. Фізична особа позбавляється права на отримання державної підтримки у разі виявлення уповноваженим банком та/або Фондом такого факту:
порушення фізичною особою вимог цього Порядку;
надання фізичною особою недостовірної, неправдивої або недійсної інформації, що призвело до виплати їй коштів державної підтримки;
нецільового використання фізичною особою кредитних коштів, отриманих від уповноваженого банку за відповідним кредитним договором;
наявності обмежень, визначених у пункті 11 цього Порядку.
У разі виявлення будь-якого із зазначених фактів фізична особа зобов’язана повернути незаконно отриману державну підтримку, а також самостійно забезпечити сплату процентної ставки, визначеної кредитним договором.
Уповноважений банк протягом трьох робочих днів з дати повернення незаконно отриманої державної підтримки повертає кошти на рахунок умовного зберігання (ескроу) Фонду.
21. Уповноважений банк зобов’язаний повернути Фонду кошти державної підтримки, що надана уповноваженим банком фізичній особі з порушенням вимог цього Порядку, зокрема у разі подання уповноваженим банком Фонду недостовірної або неперевіреної інформації, внаслідок чого фізична особа, що фактично не відповідала критеріям, визначеним у пункті 11 цього Порядку, згідно з інформацією, наявною в уповноваженого банку на дату подання відповідної заявки, отримала державну підтримку.
22. Повернення коштів державної підтримки уповноваженим банком або фізичною особою внаслідок порушення вимог цього Порядку здійснюється відповідно до вимог Фонду та законодавства.
Додаток до Порядку
КРИТЕРІЇ,
яким повинні відповідати банки, що підписали з Фондом розвитку підприємництва договір про співробітництво
1. Дотримання регулятивних вимог (зокрема, економічних нормативів та лімітів відкритої валютної позиції), включаючи індивідуальні нормативи Національного банку, встановлені для конкретного банку. На період воєнного стану не є порушенням цього критерію недотримання регулятивних вимог у разі незастосування Національним банком заходів впливу за відповідне порушення у вигляді обмеження, зупинення чи припинення здійснення банком окремих видів операцій.
2. Відсутність заборгованості із сплати податків, зборів та інших платежів до бюджету.
3. Незастосування до банку або до власників істотної участі в банку, або до пов’язаних осіб банку, що є контролерами або керівниками банку, санкцій Україною та/або іноземними державами (крім держав, що здійснили або здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному в Законі України “Про оборону України”), або міждержавними об’єднаннями, або міжнародними організаціями. Критерій застосовується протягом строку застосування санкцій та протягом 12 місяців після скасування або завершення строку їх застосування.
4. Наявність технологій та процедур фізичних осіб, прийнятність яких визначається Фондом розвитку підприємництва.
5. Наявність організаційної структури з кредитування фізичних осіб.
6. Наявність у продуктовій лінійці банку кредитних продуктів фізичних осіб, інформація про які розміщена на веб-сайті банку.
Постанова КМУ від 07.06.2024 року № 673