Горондівська територіальна громада
Закарпатської області, Мукачівського району

ГУ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ ІНФОРМУЄ

Дата: 14.04.2025 11:27
Кількість переглядів: 29

Рекомендації споживачам при купівлі насіння та садивного матеріалу

Фото без опису

 

      Спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області нагадують, що на насіннєвому ринку в обігу зустрічається насіння, яке не відповідає сорту та з дуже низькими показниками якості.

      При купівлі насіння та садивного матеріалу, щоб бути впевненим у їхній якості, особливу увагу необхідно звертати на супровідні документи до них. Відповідно до статті 15 Закону України «Про насіння та садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг шляхом реалізації виключно після їх сертифікації. Сертифікати на насіння, сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:
насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, щодо якого наявні відомості в Реєстрі сортів рослин України;
насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;
садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.
          Перевірити чи занесений даний сорт або гібрид до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні можна на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України. Вибираючи сорт, необхідно враховувати для яких природно-кліматичних умов вирощування його рекомендовано. У Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні зазначено рекомендовану зону вирощування для кожного сорту.

      Згідно статті 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами, якщо інше не передбачено законодавством:
насіння – сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості;
садивний матеріал – сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його товарні якості.
– кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатом, що засвідчує сортові якості (для насіння, вирощеного (виробленого) на території України), та сертифікатом, що засвідчує посівні якості, або їх копіями, засвідченими суб’єктом господарювання, якому видано такі сертифікати;
– кожна партія садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатом, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу, та сертифікатом, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, або їх копіями, засвідченими суб’єктом господарювання, якому видано такі сертифікати.

      Крім того, на основі цих сертифікатів, відповідно до ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови», виробник насіння зобов’язаний виписати споживачеві наступні супровідні документи, які визначені згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості»:
– «Атестат на насіння» – на оригінальне (добазове) та елітне (базове) насіння;
– «Свідоцтво на насіння» – на насіння репродукцій (сертифіковане);
– «Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння гібридів першого покоління.

      У разі перепродажу посередник під свою відповідальність виписує нові супровідні документи на насіння.
      Строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння та/або садивного матеріалу, є необмеженим.
      Строк дії сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, становить:
на насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів – 12 місяців, а упаковані у герметичну тару – 24 місяці;
на насіння кукурудзи протруєної – 1 рік;
на насіння соняшнику протруєного – 8 місяців;
на насіння цукрових буряків – 6 місяців;
на насіння картоплі, затарене в мішки, в ящичні піддони та насипом, – 30 днів;

на насіння озимих та ярих зернових культур, а також інших культур, крім перелічених вище, – 4 місяці.
      Сертифікат, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, дійсний до 31 травня року, наступного за роком, в якому його видано (крім рослин із закритою кореневою системою, рослин “frigo”).
      Строк дії сертифіката, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, для рослин із закритою кореневою системою, рослин “frigo” обчислюється з дня, наступного за днем складення протоколу відповідності товарних якостей садивного матеріалу, і становить один календарний рік.
      Перевірити чинність виданих сертифікатів можна в Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, який оприлюднено на офіційному вебпорталі Міністерства аграрної політики та продовольства України.
      Згідно статті 21 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння, що вводиться в обіг обов’язково маркується і пакується. Етикетки повинні відповідати формі передбаченій Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.07.17 р № 348 «Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки».
      Обов’язковому пакуванню та маркуванню підлягають усі партії добазового та базового насіння незалежно від призначення, а також партії сертифікованого насіння першої генерації, призначені для реалізації. Партії сертифікованого насіння нижчих генерацій, які призначені для реалізації, допускається зберігати без пакування (у засіках, буртах), але з обов’язковим маркуванням.
      Етикетка повинна містити усю необхідну інформацію про партію насіння суб’єкт, культура, сорт, категорія/генерація, номер партії, маса, місяць та рік пакування, відомість щодо протруєння.
      Форма етикетки прямокутна, на лицьовому боці етикетки лівий край з написом «Державне підприємство «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» обкантовано чорною смугою завширшки 30 міліметрів, решта лицьового боку етикетки фарбується таким кольором:
для добазового насіння – білим з фіолетовою смужкою завширшки 10 міліметрів, розміщеною по діагоналі з лівого нижнього кута етикетки;
для базового насіння – білим;
для сертифікованого насіння першої генерації, гібридів першого покоління – блакитним;
для сертифікованого насіння другої генерації, наступних генерацій – червоним, для суміші насіння – зеленим;
для неостаточно сертифікованого насіння – сірим.

      По центру лицьового боку етикетки наведено фоновою сіткою дві великі літери «UA». У нижній частині етикетки зазначається її індивідуальний номер, визначений державним підприємством «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».
      Під час сертифікації партії насіння до сертифікату, що засвідчує посівні якості, вносяться номера етикеток, які були використані для маркування даної партії насіння. Тобто, під час купівлі насіння можливо проконтролювати чи відповідають номера етикеток відповідній партії. Інформація зазначена в супровідних документах повинна відповідати інформації нанесеній на етикетки.
      При купівлі насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів також необхідно звернути увагу на порядок їх документального оформлення. Вимоги до пакування, маркування, транспортування та зберігання насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів, а також порядок його документального оформлення, призначеного для реалізації в оптовій та роздрібній торгівельних мережах регламентуються ДСТУ 6006-2008.
      Згідно пункту 8.5. ДСТУ 6006-2008 на пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують:
-назву країни;
-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо;
-назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;
- культуру;
-сорт, гібрид;
-масу, г, або кількість насінин в пакеті, шт.;
-номер насіннєвої партії;
-рік урожаю;

-документ на насіння(назва, N);
-коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).

      Відповідно пункту 12.2 цього стандарту кожну партію насіння під час відпускання супроводжують документами, які підтверджують гарантію якості насіння згідно ДСТУ 4138-2002 та Довідкою про сортові та посівні якості насіння (додаток 1).
      Реалізація насіння або садивного матеріалу, без супровідних документів про їх походження та якість, забороняється законодавством України. Всі супровідні документи повинні зберігатись на місці торгівлі та пред’являтись за першою вимогою покупця.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора